To radykalne! Biżuteria emaliowana będzie się wyróżniać

Odwieczne rzemiosło emaliowania nabiera całkowicie nowoczesnej formy z kolorami, które błyszczą w tym ekscytującym trendzie biżuteryjnym.
Integracja starego i nowego jest powszechna w wielu kreatywnych dyscyplinach. Pomyśl o komodzie Art Deco w nowoczesnym salonie, zabytkowej torebce Chanel noszonej z zupełnie nowym strojem Max Mara, zabytkowym zegarku z nowoczesnym skórzanym paskiem. Dzisiejsi odważniejsi jubilerzy, nieustannie poszukujący sposobów na wykorzystanie starych technik, unowocześniają sztukę emaliowania.
Pierwsze użycie emalii datuje się na Mykeny w XIII wieku. wieku pne, gdzie ślady materiału znaleziono na stanowiskach archeologicznych. Technika emalii szklistej lub gorącej opiera się na stopieniu sproszkowanego szkła na metal, ceramikę lub szkło. Pigmentowany puder topi się i pokrywa powierzchnię gładkim i błyszczącym wykończeniem. Trwałość i intensywność koloru zależy od precyzyjnie kontrolowanej wysokiej temperatury podczas wypalania, która wpływa również na fakturę i siłę krycia szkliwa. Francuska jubilerka i specjalistka od emalii, Joséphine de Staël, wyjaśnia: „Kolor i materiał są naprawdę kluczem do szklistej emalii, aby uzyskać najlepszą przezroczystość, trzeba użyć czystego srebra lub złota, a najlepsze kolory proszków szklanych pochodzą z Japonii”.
Guilloché, champlevé i cloisonné to tylko niektóre z różnych technik emaliowania, które ewoluowały na przestrzeni wieków. W okresie Art Nouveau bardzo popularna była emalia plique-a-jour. Emalia nie ma podłoża, przez które przepuszczałoby światło, jak przez witraże, i była umiejętnie używana przez jubilerów, takich jak René Lalique. Pani de Staël kontynuuje: „Opanowanie kolorów – z ich wyraźnymi i unikalnymi punktami wypalania – oraz pieca wymaga lat treningu. Jest to wysoce techniczna forma sztuki, wymagająca prawdziwej wiedzy naukowej na temat temperatur topnienia, a także wysoce intuicyjna, wymagająca wrażliwości na materiał”.
Natomiast lakier i emalia na zimno to prostsze techniki, które nie mają szklistej powierzchni, ale gęstą, nieprzezroczystą bryłę koloru. Zamiast zaczynać od proszku, żywica jest nakładana na element, a następnie wypalana w niskich temperaturach (150 stopni Celsjusza) w celu utwardzenia. Pani de Staël wyjaśnia: „To trochę tak, jakby porównywać najlepszy obraz olejny (szklista emalia) z obrazem stworzonym w kolorach plakatu (lakier/zimna emalia). Malowanie jest o wiele łatwiejsze i wiąże się z mniejszym ryzykiem, ponieważ w przypadku emalii szklistej nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć w piecu, ale nie trwa ona tak długo”.
Przyjrzeliśmy się jubilerom z całego świata, którzy używają zarówno gorącej, jak i zimnej emalii w przykuwających wzrok jasnych kolorach, uzyskując olśniewające rezultaty.
Bea Bongiasco Baby Vine Twisted Ring to sprytny balans, który delikatnie umieszcza błękitny topaz na czubku krętego srebrnego wąsa pokrytego jaskrawoczerwoną emalią.
Bea Bongiasca, która studiowała dizajn biżuterii w Central Saint Martins w Londynie, jest liderem w wykorzystaniu emalii w ekscytujących, współczesnych formach. Założyła swoją firmę w Mediolanie w 2013 roku i znana jest z zabawy wszystkimi kolorami tęczy z naciskiem na odważne kontrasty. Jej modna kolekcja Vine łączy klejnoty i emalie w żywych kolorach: akwamaryn spotyka cukierkowo różową emalię, kryształ górski wyróżnia się na tle burgunda, a ametyst zderza się z jaskrawą pomarańczą, dając zabawny efekt.
Diamentowe pierścionki Florentine od Boodles są dostępne w kolorze jasnoróżowym, granatowym i błękitnym, a także w białej emalii.
W kwietniu 2022 roku Boodles zaprezentował kolekcję Florentine. Finezja brytyjskiego jubilera wykorzystuje emalię w odcieniach jasnoróżowego, granatowego i błękitnego, a także gładkie białe wykończenia. Odrobina ciemnoniebieskiej emalii podkreśla diamentowy szlif Ashoki, zastrzeżony 62-fasetkowy szlif diamentowy dostępny wyłącznie w Boodles w Wielkiej Brytanii. Kolekcja Florentine to także wysoka biżuteria z efektownymi szmaragdami i diamentami o szlifie ośmiokątnym.
Układanie jest obsługiwane w Melissa Kaye. Kolekcja Neon jest zarówno modna, jak i rzadka, łącząc fluorescencyjne kolory i diamenty.
Jeśli chcesz ożywić swoją stylizację, postaw na neonową biżuterię od nowojorczyka Melissy Kaye. Zdobywca nagrody Next Generation Fine Jewelry Award przyznawanej przez Accessories Council USA, kreacje Melissy nie pozostaną niezauważone dzięki żywym żółtym, różowym i zielonym odcieniom. Zapomnij o tradycyjnej biżuterii z diamentami, Melissa tworzy dynamiczne i pop-jasne skarby, które można nosić w każdej sytuacji - nawet lepiej, gdy są warstwowe.
Gemma by Selim Mouzannar to zabawna kolekcja wykonana ze złota, kolorowych kamieni szlachetnych i emalii.
Mieszkający w Bejrucie Selim Mouzannar integruje emalię w kilku swoich kultowych kolekcjach, takich jak pierścienie Aïda i Gemma. Zainspirowana bliskowschodnim pochodzeniem projektantki, Aida przedstawia diamentową gwiazdę osadzoną w bombowym pierścionku pokrytym emalią. Emalia posiada połyskującą i półprzezroczystą powierzchnię imitującą refleksy widoczne w wodzie. W klejnotach Gemma przezroczyste kamienie środkowe, od morganitu i turmalinu po akwamaryn, otaczają i podkreślają nieprzezroczyste emalie w nieskończonej gamie kolorów.
Pierścionek Austa Lee Neon Amoeba charakteryzuje się wyrazistym kontrastem między aspessartytowym granatem z pomarańczowym konturem emalii i indykolitem z fioletowym konturem.
Zainspirowana wszystkim, co psychodeliczne, Austy Lee, chińska jubilerka, używa elektryzująco jasnej emalii, aby uwydatnić intensywność kamienia w tym samym odcieniu lub kolorze uzupełniającym. Kreacje Lee to równowaga między liniami architektonicznymi a uderzającymi kombinacjami kolorów. Pierścień Neon Amoeba oferuje uderzający kontrast między spessartytowym granatem i pomarańczową emalią oraz indygolitem w połączeniu z fioletową emalią. Ten młody i utalentowany projektant wciąż zaskakuje odważną i kreatywną paletą kolorów.
Kolczyki Rainbow Sky mają charakterystyczny kształt kreacji projektantki Sarah Ho.
Kolorowe linie emalii owijają się wokół krawędzi formy i podkreślają delikatne rzędy diamentów. Sarah Ho, miłośniczka kolorów, nakłada emalię na wiele swoich prac. Wielokrotnie nagradzana projektantka dzieli swój czas między Londyn i Monako i inspiruje się kwiatami i ich wieloma wariantami kolorystycznymi, które przekształca w swoje egzotyczne kreacje. Cienkie linie emalii tworzą wizualne połączenie między kamieniami szlachetnymi, a kontrasty kolorów dają fascynujący efekt optyczny.
Celebrując kolor w swoich radosnych kreacjach, ci współcześni jubilerzy pomagają utrzymać żywe rzemiosło emalii. I chociaż ta technika istnieje od tysiącleci, szybko się nią nie znudzimy.