Jak wybrać obrączki ślubne? Poznaj porady jubilera!

W różnych czasach iw różnych kulturach istniało wiele tradycji związanych z małżeństwem. I tylko kilka z nich nie straciło na znaczeniu w naszych czasach. Jeśli nie każda para myśli o przełamaniu bochenka, to żadne wesele nie odbywa się bez obrączek.
Na temat tradycji noszenia obrączek krąży wiele rozproszonych informacji, mitów, legend i domysłów, ale jedno pozostaje niezmienne – tradycja ta istnieje od wielu stuleci i bez względu na to, ile zmian przechodzi instytucja małżeństwa. We współczesnym świecie pierścionek nadal jest symbolem bezgranicznej miłości i oddania, które obie obiecują sobie nawzajem.
Uważa się, że obrączki ślubne pochodzą ze starożytnego Egiptu lub starożytnej Grecji. Stąd wywodzi się tradycja noszenia pierścionka na palcu serdecznym. Starożytny grecki pisarz Plutarch, odnosząc się do dzieła Apiona „O Egipcie”, podaje ciekawe tło historyczne, dlaczego zwyczajowo nosi się pierścienie na palcu serdecznym: „Według legendy starożytni Grecy nosili pierścień na najbliższym palcu : na małym palcu lewej ręki. Mówi się, że ten sam zwyczaj panował wśród Rzymian. Powodem tego jest to, że podczas sekcji i otwierania ciał ludzkich, zgodnie ze zwyczajem przyjętym w Egipcie (Grecy nazywają to anatomią), stwierdzono, że z tego palca wychodził pewien najcieńszy nerw i sięgał do serca, dlatego sądzono należy czcić ten palec jako taką ozdobę, ponieważ jest on najściślej związany z sercem, które przeważa w ciele. Droga przez lewą rękę była trochę krótsza, aw wielu krajach zwyczajowo nosi się pierścionki na lewej ręce, co, nawiasem mówiąc, jest wygodniejsze z praktycznego punktu widzenia”.
Koło, jako symbol nieskończonego połączenia, było obecne w wielu kulturach i dopiero później przybrało formę pierścienia. Wcześniej używano wstążek, bransoletek z szerokiej gamy materiałów: skóry, konopi, żelaza. Później zaczęto używać metali szlachetnych jako symbolu niewinności panny młodej.
Nawiasem mówiąc, przez długi czas noszenie obrączek należało tylko do kobiet. Mężczyźni zaczęli nosić obrączki dopiero w XIX-XX wieku. Według bardziej romantycznej wersji tradycja ta przyjęła się po I wojnie światowej. Żołnierze noszą pierścień, aby przypominał im o rodzinie i domu w trudnych czasach. Mówiąc bardziej realistycznie, na początku XX wieku amerykańscy producenci biżuterii rozpoczęli aktywną kampanię marketingową zachęcającą oboje małżonków do noszenia pierścionków. Pomysł stopniowo zyskiwał popularność iw tej formie dotarł do naszych czasów.
Złoto czy srebro: z czego powinny być wykonane obrączki ślubne?
Mamy nadzieję, że w naszych czasach przy wyborze obrączek ślubnych nie kierujecie się już tym, że trzeba podkreślić swój status materialny, a druga połówka nie przywiązuje wagi do liczby karatów w diamencie. Tak, a diamenty nie są już obowiązkowym atrybutem. Wciąż jednak panuje stereotyp, że obrączki ślubne powinny być zrobione ze złota i nic więcej. Najważniejsze w obrączkach ślubnych jest symbol, a nie materiał. Dlatego teraz istnieje ogromny wybór obrączek wykonanych ze złota, srebra, stali, szkła, a nawet skóry. Wybierając materiał na pierścionki, zalecamy kierowanie się preferencjami estetycznymi (niektórzy nie noszą złota, inni po prostu je lubią) oraz odpornością na zużycie samego materiału, ponieważ pierścionki będziesz nosić przez cały czas.
Oto kilka wskazówek, które mamy nadzieję pomogą Ci w wyborze:
- Srebro jest bardziej podatne na utlenianie niż złoto. Z czasem blaknie i może ciemnieć. Ale jeśli chodzi o obrączki ślubne, są one nieco „samopolerujące” w trakcie codziennego noszenia. Aby pierścionki dłużej zachowały swój pierwotny wygląd, należy o nie dbać: regularnie przecierać je miękką ściereczką lub kupować specjalne kosmetyki do pielęgnacji i czyszczenia. Ale nie wszystko jest tak przerażające, jak się wydaje. Lekko przyciemnione srebro daje nawet szlachetne wrażenie i nie ciemnieje od razu, ale dopiero po kilku latach. Jeśli nadal chcesz odświeżyć ich wygląd, to w każdej chwili bezpłatnie wypolerujemy całą naszą biżuterię, ta prosta procedura zajmuje dosłownie 5 minut.
- Na gładkim błyszczącym metalu, czy to złotym, czy srebrnym, rysy są wyraźniejsze, które nieuchronnie tworzą się z czasem. Będą mniej zauważalne na teksturowanych lub matowych pierścionkach. Jeśli wybrałeś pierścionki o gładkiej błyszczącej powierzchni, możesz pokryć je warstwą rodu.
- Rod to rzadki metal z grupy platynowców, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Zabezpieczy powierzchnię delikatniejszego złota lub srebra przed zarysowaniami.
- Nie polecamy biżuterii pozłacanej jako obrączek ślubnych. Bez względu na to, jak trwała jest powłoka przy codziennym użytkowaniu, zacznie się zużywać i będzie wymagać aktualizacji.
- Jeśli chcesz pierścionki z kamiennymi wstawkami, lepiej wybrać małe wstawki z „głuchymi”, nie wystającymi oprawami. Przy codziennym noszeniu duże kamienie mogą przyklejać się i powodować dyskomfort.
Jeśli twój wybór padł na pierścionek z perłowymi wstawkami, wskaż dokładnie, jak jest przymocowany. Najczęściej perły mocuje się za pomocą kleju jubilerskiego. A ta metoda nie gwarantuje, że perła przetrwa dłużej niż twoje małżeństwo.
Projekt pierścionków męskich i damskich nie musi być identyczny. Mężczyźni najczęściej wybierają bardziej masywne warianty pierścionków bez wkładek, natomiast dziewczęta wręcz przeciwnie wybierają cieńsze i bardziej eleganckie modele uzupełnione kamiennymi wstawkami. Wszystkie obrączki z prezentowanych przez nas zestawów można łączyć ze sobą w dowolnej kolejności tj. możesz zamówić pierścionki z różnych zestawów i będą pasować.